Nauka gry na skrzypcach - czy to ma sens?

Strona główna -> Ciekawostki -> Nauka gry na skrzypcach - czy to ma sens?

Nauka gry na skrzypcach - czy to ma sens?
Nauki gry na dość pospolitych instrumentach muzycznych typu gitara czy klawisze podjąć się można po pierwsze samodzielnie a po drugie również i w każdym wieku. Nieco inaczej sytuacja prezentuje się natomiast wtedy, kiedy to w grę wchodzą bardziej skomplikowane w opanowaniu sprzęty, przykładowo skrzypce. Melodia z nich wydobywana jest przepiękna, subtelna i delikatna dla uszu. By jednak móc ją wydobyć warto byłoby zainteresować się szlifowaniem swych umiejętności już od wczesnego dzieciństwa. Niekiedy za skrzypce łapią się i starsi niż przedszkolaki. Czy jest to jednak wtedy opłacalne? Odpowiedź brzmi – zdecydowanie TAK!

Determinacja a postępy

Nic nie jest tak istotne jak pozytywne nastawienie. Upór to klucz do sukcesu, niezależnie od kategorii wiekowej. Oczywiście im wcześniej zaczniemy mieć styczność z instrumentem, tym większe pole do działania, lecz równie dobrze doskonale może wyćwiczyć sztukę ciężkiej gry na skrzypcach także i osoba dorosła. Wystarczy jedynie chcieć. Metodą są tu lekcje prywatne, które coraz częściej są udzielane w postaci indywidualnych zajęć realizowanych przez doświadczonych oraz wykwalifikowanych muzyków, świetnie władających danym sprzętem muzycznym. Nie bez znaczenia pozostaje w tej kwestii również sieć. W Internecie możliwe okazuje się zaznajomienie z różnorodnymi filmikami, które pozwalają na to, by w prosty sposób móc „podejrzeć” jak trzymać instrument, jakie ruchy wykonywać czy jak się w ogóle zabrać do nauki.

Bez właściwego sprzętu się nie obejdzie

Byle jaki rodzaj skrzypiec w tym przypadku nam raczej na zbyt długo nie posłuży. W pierwszej kolejności liczy się tu bowiem zwłaszcza profesjonalne wyposażenie. W kwestii innych instrumentów sytuacja jest znacznie prostsza, gdyż w zasadzie nie trzeba inwestować horrendalnych sum pieniężnych powiedzmy w kosztowne gitary najlepszej klasy czy od razu nabywane fachowe pianino. Równie dobrze oswajać się z instrumentem można poprzez skorzystanie z prostej gitary klasycznej i keyboard'u w miejsce fortepianu. W aspekcie skrzypiec jednak ten plan się nie powiedzie. Tu od razu liczy się jakość i to im wyższa, tym lepsze dźwięki, jakie wydobywają się z instrumentu, a tym samym bardziej efektywna nasza nauka, zwłaszcza jeżeli chodzi o profesjonalne do niej podejście ze strony osoby dorosłej.

Wiele osób marzy o tym, aby rozpocząć naukę gry na jakimś instrumencie. Niejednokrotnie jednak nie wiedzą, na jaki się zdecydować. Jeżeli nie masz sprecyzowanych upodobań to zacznij po prostu od czegoś prostego. / wiecej