data dodania: 2020-01-19 17:20:16

Jak wybrać dobrą szkołę muzyczną?

Szkoła muzyczna to miejsce przeznaczone dla miłośników gry na instrumentach lub dla amatorów, którzy pragną zwiększyć swoje kompetencje muzyczne. Aby dostać się do szkoły muzycznej trzeba przejść egzaminy kwalifikacyjne — w większości placówek podczas egzaminu nie jest wymagana umiejętność gry na żadnym instrumencie.

 

Naukę można zacząć dopiero w szkole muzycznej, jednakże przed sięgnięciem po wymarzony instrument konieczne jest zaznajomienie się także z innymi przyrządami muzycznymi. Największym zainteresowaniem instrumentalnym z pewnością cieszy się fortepian, skrzypce oraz gitara — chociaż na efekty trzeba trochę poczekać, to jednak regularna nauka może dać klasyczny fundament muzyczny.

Wybór odpowiedniej szkoły muzycznej dla siebie lub dla dziecka powinien być poprzedzony wyszukiwaniem informacji dotyczących wypowiedzi na temat toku nauczania, atmosfery panującej w szkole, jak również wrażeń osobistych uczniów szkoły — wszystkie te informacje pomogą w ostatecznym podjęciu decyzji. Wszystkie osoby zainteresowane nauką śpiewu lub gry na instrumentach powinny zapoznać się z listą pedagogów, którzy uczą w danych szkołach muzycznych, ponieważ w dużej mierze od odpowiedniego nauczyciela zależy, czy posiądziemy potrzebną wiedzę, a także będziemy dostatecznie zmotywowani do żmudnych ćwiczeń pomimo braków natychmiastowych efektów. Placówka, do której się wybieramy, powinna mieć odpowiednio przystosowany program nauczania do naszych umiejętności, ale również do wymarzonych przez nas instrumentów, np. perkusji czy trąbki. Nauczyciele powinni inspirować swoich uczniów, jak również motywować ich do samodzielnego rozwijania swoich pasji, a także zespołowego muzykowania — niezwykle istotna jest nauka podstaw improwizacji lub nauka zachowań podczas wystąpień kameralnych. Trudny i nazbyt wymagający program wyznaczony przez nauczyciela może odebrać wszelką radość z muzykowania na rzecz problemów technicznych oraz rozumieniem historii muzyki i wymaganych form.

Oczywiście również ważne jest zaplecze instrumentalne szkoły muzycznej, do której mamy zamiar się wybrać. Do wyboru są nie tylko szkoły muzyczne popołudniowe (wyłącznie zajęcia o tematyce muzycznej), ale również szkoły muzyczne ogólnokształcące, w których przedmioty ogólne przeplatane są na zmianę z przedmiotami muzycznymi. Edukacja muzyczna dzieli się na trzy stopnie — ostatni stopień to wykształcenie mistrzowskie. Przed wyborem szkoły muzycznej państwowej lub prywatnej, warto zapoznać się z ich uprawnieniami oraz proponowanymi programami.

Polecamy

Najnowsze artykuły

Jaką szkołę muzyczną wybrać ?
Czy warto posłać dziecko do szkoły muzycznej ?
Zajęcia muzyczne
Nauka muzyki
Szkoły muzyczne
Nauka gry - przymus czy pasja ?
czytaj wiecej

Najnowsze opinie