Zespół Szkół Muzycznych Nr 1

Jakość świadczonych usług:
Firma godna polecenia:

Opis firmy

Zespół Szkół Muzycznych Nr 1 im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie to zlokalizowana przy ulicy Fryderyka Szopena 32 placówka, w której skład wchodzą Państwowa Szkoła Muzyczna drugiego stopnia oraz Ogólnokształcąca Szkoła muzyczna pierwszego i drugiego stopnia. Historia kompleksu sięga 1953 roku, kiedy powstała pierwsza szkoła muzyczna w Rzeszowie - Średnia Szkoła Muzyczna. Początkowo mieściła się ona przy ulicy 1 Maja, a dwa lata po powstaniu przydzielony jej został obecny budynek.

Następnie szkoła przekształciła się w Państwową Szkołę Muzyczną, której oferta kierowana jest do młodzieży i studentów zafascynowanych muzyką i chcących pogłębiać swoją edukację z tego zakresu. Kształcenie szkoły odbywa się w cyklu sześcioletnim, a w jego zakres wchodzą takie specjalności jak: instrumentalistyka, tj. nauka gry na fortepianie, skrzypcach, wiolonczeli, gitarze, flecie czy trąbce, rytmika, a także nauka śpiewu. Zajęcia z instrumentów odbywają się w cyklu sześcioletnim, natomiast wokalistyka - w czteroletnim. Zróżnicowane zajęcia pomagają uczniom zdobywać wszechstronne, gruntowne wykształcenie muzyczne, a także rozwijać swoje pasje. Lekcje prowadzone są od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych w grupach liczących 15-25 osób.

Drugą w kolejności powstania szkołą muzyczną tworzącą zespół, jest Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia, która umożliwia młodzieży zdobycia doświadczenia ogólnego oraz rozwinięcia swoich umiejętności z zakresu gry na wybranym instrumencie lub rytmiki. Zróżnicowane zajęcia łączą się w programie nauczania z uczestnictwem w różnego rodzaju koncertach, przesłuchaniach oraz konkursach zarówno z zakresu wiedzy ogólnej, jak i muzycznej. Specjalnościami, które szkoła oferuje są wspomniana rytmika, a także instrumentalistyka: w zależności od preferencji ucznia standardowa lub jazzowa.

Zapotrzebowanie na tego typu placówkę, a także nieustająca chęć doskonalenia oferty edukacyjnej sprawiły, że w 1995 roku przy Zespole Szkół Muzycznych nr 1 uruchomiono Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I stopnia, której zajęcia skierowane są do najmłodszych uczniów i odbywają się w cyklu ośmioletnim. Stanowią one połączenie edukacji ogólnej i artystycznej, w czasie której dzieci uczą się gry na wybranym instrumencie (m.in. fortepianie, kontrabasie, klarnecie czy saksofonie), rozwijają zdolności z zakresu rytmiki i kształcenia słuchu, a dodatkowo mogą się zaangażować w różne wydarzenia muzyczne, takie jak koncerty, przeglądy lub popisy.

Przez lata swojej działalności, szkoła przechodziła zmiany zarówno jeśli chodzi o tok nauczania, jak i rozbudowę administracyjną. W latach 1999-2001 powiększyła swój metraż i uległa modernizacji. Obecnie posiada ona sale do zajęć indywidualnych, sale do ćwiczeń i lekcji zbiorowych, salę kameralną, a także aulę i bibliotekę. Zajęcia natomiast odbywają się w dwóch sąsiadujących ze sobą budynkach przy ulicy Szopena 32 i Szopena 28. Poprzez stały rozwój i zapewnienie jak najlepszych warunków do nauki, szkoła wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodzieży i ich rodziców.

Poznaj opinie o firmie
Zespół Szkół Muzycznych Nr 1

Najnowsze artykuły

Jaką szkołę muzyczną wybrać ?
Czy warto posłać dziecko do szkoły muzycznej ?
Zajęcia muzyczne
Nauka muzyki
Nauka gry - przymus czy pasja ?
czytaj wiecej

Najnowsze opinie